Chinchilla Özellikleri ve Fiyatı

Chinchilla Özellikleri ve Fiyatı

Chinchilla Özellikleri

İran kedi si türleri arasında yer alan Chincilla, uzun, ipeksi ve göz alıcı tüylere sahiptir. İri gözleri ve muhteşem güzellikleriyle öne çıkan bu türdeki kediler, özellikle son zamanlarda oldukça popüler hale gelmişlerdir. İran kedilerinin aksine, basık bir yüze sahip olmayan bu tür kediler, geniş ve sık tüyleri olan bir yüze sahiptir.

Sık ve uzun tüyleriyle oldukça asil bir görünüme sahip olan Chincilla, melez bir türe sahip olduğundan, iki farklı türün özelliklerini kendisinde taşır. 19. yüzyılda ortaya çıkmış ve melez bir halde günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde başlı başına bir tür olarak kabul edilmese de, kendilerine has birçok özellikleri vardır.

İsimlerini kemirgen bir hayvan olan Chincilla’dan alan kediler, kürk özellikleri nedeniyle bu hayvan türüne benzetilmiştir. Sahiplerini oldukça fazla sahiplenip onlara karşı büyük bir sevgi besleyen Chincilla türü kediler, oldukça sevimli bir yüze sahiptir. Kucakta uyumayı ve sürekli ilgi görmeyi sevmelerinin yanında, sahiplerinin ilgisini sürekli üzerlerinde tutmak isterler. 

Bu yazımızda Chincilla özellikleri ve türün gelişiminden bahsedeceğiz.

Chinchilla Kedi Fiyat

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler olan İran kedileri, görünümleri ve cana yakınlıkları sebebiyle sahiplerinin sevgisini kazanır. İnsanlara yakınlığıyla bilinen bu tür kediler, günlük yaşamda karşılaştığınız tüm stresi, gün sonunda size unutturabilir. Chincilla kedi özellikleri şu şekillerde örneklendirilebilir:

  • İnsanlar tarafında melez bir şekilde ortaya çıkan en eski kedi ırklarından birisi olan Chincilla kedisinin tarihi neredeyse 1882 yılına kadar uzanır.
  • En ilgi çekici özelliklerinden birisi de tüy renklerinin değişimidir. Doğduklarında simsiyah tüylere sahip olan bu tür kediler, zamanla renklerini açarak yetişkinlikte bembeyaz hale gelir.
  • Gözleri diğer İran kedilerinin aksine basık değildir. Ayrıca göz renkleri değişkenlik göstererek mavi, yeşil ya da zümrüt yeşili olabilir.

Chinchilla kedi fiyat 2021 yılı için incelendiğinde 700 ile 4500 TL arasında değiştiği görülür.

Çinçilla Fiyat

Kedileri seviyor ve yakın zamanda bir kedi sahiplenmek istiyorsanız, Chincilla türünde olan İran kedileri sizin için doğru bir tercih olabilir. Sevimli ve cana yakın görünümlerinin yanında çok iyi dörtlük yapabilen Chincilla hayatınıza farklı güzellikler katabilir.

Ortalama yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasında olabilen Chincilla türü kediler, genel olarak sağlık sorunları yaşamaz ve sağlıklıdır. İnsanlara oldukça yakın davranan bu tür kediler, sürekli ilgi görmek ister.

Çinçilla fiyat satın alacağınız kedilerin mevcut özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Kedilerin kaçıncı ayında olduklarına ve eğitimli olup olmamalarına göre değişkenlik gösterir. En yakın dostunuz olabilecek bu tür kedileri sahiplendiğinizde zamanla vazgeçilmez dostlarınız arasına girecektir.

Sakin tabiatlı olduklarından dolayı evde beslenmek için de uygundur. sevgilerini belli etmeyi oldukça severler ve sahiplerinden de daima ilgi beklerler. Fiyatları 4500 TL civarına kadar çıkabilmektedir.